پشتیبانی فقط از طریق تلگرام

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟ + آموزش دریافت در ۹ مرحله

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟ + آموزش دریافت در 9 مرحله

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

سازمان توسعه تجارت الکترونیکی یا اینماد برای افزایش امنیت فضای وب و اعتماد کاربران به خرید از سایت های اینترنتی و جلوگیری از سو استفاده از اطلاعات حساب کاربران یک مجوز که به نماد اعتماد الکترونیکی شناخته می شود را به سایت ها ارائه می دهد.

این نماد برای حمایت از حقوق خریداران و مصرف کنندگان است و به آنها کمک می کند که در صورت وجود مشکل و سو استفاده از اطلاعاتشان پیگیری های لازم را انجام دهند.

شما به عنوان یک فروشگاه اینترنتی ضروری است که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی اقدام کنید. در این مقاله مراحل دریافت اینماد را آورده ایم.

با پلاسما وب همراه باشید !


حمایت مالی

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی مجوزی است که از سمت سازمان توسعه تجارت الکترونیکی که زیر مجموعه سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت است به سایت های فروشگاهی و تجاری داده می شود. این مجوز، نماد یا علامت باید لینک دار باشد و وقتی کاربر بر روی آن لینک می کند بتواند اطلاعات سایت مانند نام صاحب امتیاز، تاریخ اعطا و اعتبار سوابق عملکرد و اطلاعات تماس را مشاهده کنید. بسیاری از سایت های جعلی از تصویر این نماد استفاده می کنند پس شما به عنوان خریدار باید اصل بودن آن را بررسی کنید.

شرایط دریافت نماد الکترونیکی چیست؟

برای دریافت نماد الکترونیکی باید شرایط زیر را داشته باشید.

✔️ سایت شما فروش محصول و خدمات آنلاین باشد.

✔️ مدیر و صاحب امتیاز حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

✔️ دامنه سایت باید به نام فرد تقاضا دهنده باشد و در صورتی که شخص حقوقی باشد دامنه باید به نام یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت یا سازمان باشد.

✔️ پلیس ناجا باید صلاحیت شخص درخواست دهنده را تایید کند.

✔️ اطلاعات شما در صفحه اطلاعات تماس و درباره ما موجود باشد.

✔️ قیمت کالاها و خدمات در سایت درج شده باشد.

✔️ نحوه و مراحل ارجاع محصولات یا نقض قرارداد باید در سایت ذکر شده باشد.

✔️ قبل از نهایی شدن و تکمیل خرید باید کاربر بتوانید پیش فاکتور و مبلغی که از حساب او کسر می شود را بتواند مشاهده کند.

✔️ قوانین مصرف کننده باید در سایت درج شده باشد.

مدارک لازم برای دریافت نماد الکترونیکی

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی و حقوقی به صورت زیر است.

مدارک اشخاص حقیقی

✔️ اطلاعات تماس (ایمیل، شماره تماس، آدرس دامنه)

✔️ تصویر شناسنامه و کارت ملی

✔️ تعهد نامه شخص حقیقی

مطالب پیشنهادی 👌
پنهان کردن استوری واتساپ برای برخی از مخاطبین

مدارک اشخاص حقوقی

✔️ تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا هیئت مدیره، مدیر عامل

✔️ دریافت نماد الکترونیکی از سایت توسعه تجارت الکترونیکی

✔️ تصویر اساسنامه، تعهدنامه شخصیت حقوقی، تصویر پروانه فعالیت آگهی آخرین تغییرات آدرس و موضوع فعالیت شرکت

✔️ تعهدنامه شخصیت حقوقی

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی شما می توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی سازمان توسعه تجارت الکترونیکی اینماد و انجام مراحل زیر به صورت اینترنتی، این مجوز الکترونیکی را دریافت کنید. در ادامه به آموزش دریافت نماد اعتماد الکترونیکی می پردازیم.

۱- ایجاد اکانت: ابتدا در سایت اینماد از بخش ثبت نام و دریافت یک اکانت ایجاد کنید. در بخش نوع شخصیت، باید شخص حقوقی و حقیقی را انتخاب کنید. بعد از اینکه اطلاعات را کامل وارد کردید، تیک قوانین را بزنید. برای مثال من شخص حقیقی را وارد کردم.

ایجاد اکانت برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 

۲- تایید اطلاعات هویتی و اطلاعات محل سکونت: بعد از ایجاد اکانت باید اطلاعات شخصی مانند نام، کد ملی، تاریخ تولد، استان و شهر محل سکونت و غیره را وارد کنید.

 

تایید اطلاعات هویتی در مراحل دریافت اینماد

 

۳- ارسال و بارگذاری مدارک: در پنل کاربری تان بخش بارگذاری مدارک، تصویر کارت ملی، تصویر صفحه اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و کارت پایان خدمت را وارد کنید. حجم تصاویر باید پایین باشد.

 

ارسال و بارگذاری مدارک برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 

۴- ثبت اطلاعات کسب و کار: با کلیک بر افزودن کسب و کار صفحه زیر به شما نمایش داده می شود که باید اطلاعات کسب و کارتان را وارد کنید.

 

تکمیل اطلاعات کسب و کار برای اینماد

 

۵- تاییدیه فنی: در این بخش ۴ روش به شما پیشنهاد داده شده است که می توانید طبق آنها تایید کنید که مالک سایت هستید. یکی از این روش ها افزودن متاتگ در صفحه اصلی است.

 

تاییدیه فنی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 

۶- فرم نظر سنجی: در این مرحله فرم نظر سنجی را پر می کنید.

۷- چک لیست: در صفحه چک لیست مشاهده می کنید که چه مواردی تایید شده و چه مواردی تایید نشده و باید آنها را حل کنید. و سپس مدارک را برای کارشناس ارسال کنید. گزینه ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس را کلیک کنید.

 

چک لیست مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 

۸- ارسال مدارک فیزیکی: گام آخر از مراحل دریافت اینماد ارسال مدارک فیزیکی است که بعد از اینکه درخواست شما تایید شد، مدارک را به همراه کپی برابر اصل شان، به هماره تعهد نامه تکمیل و امضا شده  به آدرس پستی زیر ارسال کنند.

سازمان توسعه تجارت الکترونیک: تهران، صندوق پستی ۶۳۸۵-۱۴۱۵۵٫

۹- ارزیابی وب سایت توسط سایت اینماد

بعد از اینکه مراحل دریافت اینماد را انجام دادید. سایت توسعه تجارت الکترونیکی موارد زیر را بررسی می کند.

مطالب پیشنهادی 👌
ترک کامل وابستگی به گوشی در 21 روز

✔️ بررسی محتوای سایت

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی محتوای سایت شما از جهت عدم فروش کالای غیر قانونی، مجوزها، تبلیغات و عدم استفاده از نشان های دولتی بررسی می شود. کسب و کار اینترنتی شما موظف به رعایت قوانین و مقرارات کشور است.

 

✔️ اطلاعات محصول و سفارش

مشخصات محصولات یا خدمات شما باید در سایت درج شده باشند. قیمت محصول و کلیه هزینه ها باید شفاف باشند و درج شده باشند. فرایند خرید مشخص و به کاربر قبل از نهایی شدن خرید پیش فاکتور نمایش داده شود. به علاوه کاربر برای پیگیری سفارش خود باید بعد از خرید کد رهگیری دریافت کند.

 

✔️ درج اطلاعات تماس دقیق و قوانین در سایت

وب سایت باید اطلاعات دقیقی در صفحات درباره ما و تماس با ما داشته باشد؛ اطلاعات کامل هویتی دارنده سایت و اطلاعات تماس و آدرس. به علاوه قوانین فروش محصولتان یا شرایط استفاده را در وب سایت بیاورید.

 

بعد از پذیرش درخواست و دریافت اینماد وارد بخش مدیریت کسب و کار شوید و روی دریافت کد نماد کلیک کرده و کد نشان داده شده را کپی کنید و در قسمتی از سایت تان قرار دهید که کاربر بتواند آن را ببینید. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید ۱۷۵ هزارتومان هزینه پرداخت کنید. برای مدیریت اینماد می توانید آموزش قرار دادن کد نماد الکترونیکی در وردپرس مطالعه کنید یا از افزونه Logo Manager for Enamad استفاده کنید.

نکات مهم در دریافت نماد الکترونیکی

برای دریافت اینماد نکات کلیدی زیر مهم است.

  • اگر جزو اتباع هستید باید از سازمان امور مالیاتی کد فراگیر اتباع و شرکت های حارجی را دریافت کنید و پروانه معتبر کار و مجوز اقامت داشته باشید.
  • اگر از تصویر اینماد بدون اینکه مراحل دریافت آن را طی کرده باشید در سایت تان استفاده کنید، جرم محسوب شده، غیر قانونی است و مجازات دارد.
  • کسب و کارهای خانگی باید از آدرس خانه شخصی استفاده کنند و حتما نباید دفتر رسمی داشته باشند.
  • مدت اعتبار این نماد دو سال و قابل تمدید است.
  • دریافت آن حدود دو هفته زمان بر است.
  • درخواست تمدید اینماد را باید دو هفته قبل از انقضای آن از طریق پنل کاربری ارسال کنید.

 

اگر صاحب فروشگاه اینترنتی هستید دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای آن الزامی است. در این مقاله شرایط دریافت نماد الکترونیکی را توضیح دادیم امیدوارم که برای شما مفید بوده باشد. منتظر شنیدن نظرات شما در کامنت ها هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.